Zprávy ze světa

Ehud Barak v Sachsenhausenu

Izraelský premiér navštívil dvaadvacátého září u příležitosti své první oficiální cesty do Evropy bývalý koncentrační tábor Sachsenhausen. Izraelci budou vždycky bránit sami sebe a každého Žida, ať je kdekoli, prohlásil na místě, kde za války zahynuly desítky tisíc Židů, a dodal: Přísaháme, že dokud budeme dýchat, už nikdy nebude žádná Osvětim, žádné pochody smrti do plynových komor, žádné masové hroby. Baraka v táboře doprovázel německý kancléř Gehard Schröder, který řekl, že jediný způsob, jak se vyrovnat s nepředstavitelnými zločiny minulosti, je neustále je sami sobě i dalším lidem připomínat. Při své cestě Barak vyzval německé firmy, aby přistoupily k vyplácení kompenzací těm, kdo byli za války nasazeni na nucené a otrocké práce. Kancléř Schröder izraelského premiéra ujistil, že jeho vláda bude na příslušné firmy naléhat, aby se náhrady začaly vyplácet ještě letos.

Nacističtí vědci v Austrálii

Velká Británie se snaží zjistit, zda je pravdivé obvinění, že britské a americké úřady po druhé světové válce poslaly do Austrálie několik nacistických vědců. Spojenci prý tak chtěli zabránit tomu, aby vědce rekrutovali Sověti. Nedávno byly v australských archivech nalezeny složky osob, které přišly do Austrálie v letech 1946-1951; bylo mezi nimi 127 vědců včetně 31 známých nacistů - deset z nich pracovalo pro německé společnosti vyrábějící cyklon B. V Austrálii se zabývali tajnými obrannými projekty. Odhalení vzbudilo nevoli u židovských obcí v Austrálii i Británii. Viceprezidentka Výboru zástupců britských Židů Jo Wagermanová napsala ministru zahraničí Robinu Cookovi a vyzvala ho, aby uspíšil pátrání.

Paměť Židů a Romů

Druhého srpna byl v New Yorku vyhlášen Den Romů. V jeho průběhu se např. v newyorské synagoze Templ Emanu-El konalo shromáždění k uctění památky Židů a Romů zavražděných za šoa a k vyjádření solidarity s Romy pronásledovanými v současné střední a východní Evropě. Zdravici účastníkům zaslal starosta New Yorku Rudolph W. Giuliani, který vyjádřil uznání Výborů právníků pro romská práva, jenž Den Romů inicioval, aguvernér George E. Pataki, který ve svém dopise mj. pochválil židovskou komunitu v New Yorku za její snahy o zlepšení společnosti jako celku.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)

Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds
Claims Conference Fond budoucnosti
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání Bader
Nux s.r.o.