Karel Schrecker

Thumb1

Born 13. 09. 1905

last residence before deportation:
Hlohovičky

Transport R, č. 490 (18.01.1942 Plzeň -> Terezín)
Transport Ds, č. 1455 (18.12.1943 Terezín -> Auschwitz)

Murdered

Related documents

Historical context

R (18.01.1942 Plzeň -> Terezín)

deported: 1000
murdered: 927
survived: 73
More…

Ds (18.12.1943 Terezín -> Auschwitz)

deported: 2502
murdered: 2000
survived: 502
More…

Hlohovičky

Dnes část obce Hlohovice nedaleko Rokycan. Během holocaustu zahynulo asi 9 zdejších obyvatel židovského původu.
More…

Terezín

Město bylo založeno na konci 18. století jako vojenská pevnost a nazváno po císařovně Marii Terezii. V listopadu 1941 v něm bylo zřízeno ghetto pro Židy z českých zemí, z Německa, z Rakouska, z Nizozemí, z Dánska, ze Slovenska a z dalších okupovaných zemí. Přímo v Terezíně zahynulo přes 30 tisíc vězňů, dalších téměr 90 tisíc bylo odtud posláno do vyhlazovacích táborů na východě.
More…

Plzeň

Nejstarší zmínka o židovském osídlení největšího západočeského města pochází z roku 1338. V 15. století již ve městě existovala židovská obec se synagogou. V roce 1504 získalo město právo Židy vypovědět a kolem roku 1533 židovská obec zanikla. Teprve na konci 18. století směl první židovský obchodník koupit ve městě dům. Od té doby počet Židů ve městě stoupal. V roce 1893 byla vystavěna maursko-románská synagoga, dnes největší v České republice. Od roku 1918 ve městě působili dva rabíni: jeden kázal česky, druhý německy. Roku 1930 zde žilo 2773 osob židovského vyznání. Většina z nich byla deportována do nacistických koncentračních táborů.
More…

Auschwitz

Největší nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor vybavený plynovými komorami, do něhož směřovaly transporty z celé Evropy.
More…
Židovské Museum v Praze Institut Terezínské Iniciativy
Facebook skupina
Contakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)